ezis ziemassvetkos24. decembris – Ziemassvētku priekšvakars. Pie eglītes tiek skaitīti dzejoļi vai dziedātas dziesmas, lai katrs varētu saņemt savu dāvanu. Ļoti lielai daļai Latvijas iedzīvotāju, īpaši bērniem ir pazīstama maestro Raimonda Paula dziesma ar Aspazijas dzejoļa vārdiem – Circenīša Ziemassvētki. Dziesma bieži tiek izpildīta koncertos adventes un Ziemassvētku laikā vai vienkārši tiek atskaņota ģimenes lokā. Savas versijas šim skaņdarbam iedziedājuši Gunārs Kalniņš, Zigfrīds Muktupāvels, grupas Cosmos, Lady’s sweet un citi latviešu mūziķi. Tā izdota 1980. gadā un arī ir sastāvdaļa no filmas ‘’Ilgais ceļš kāpās’’ dziesmu izlases.

Dziesmas vārdi ir ļoti emocionāls teksts, kurš ikkatram klausītājam vai lasītājam liek aizdomāties par dzīves īstajām vērtībām un to, kas viņiem šobrīd ir dots. Stāsts ir par mazu puisīti un māti, kuri Ziemassvētku vakaru pavada mājās. Viņi nav turīga ģimene, kas atspoguļojas tajā, ka māte savu dēlu nevar pabarot. Viņa cenšas šīs negatīvās domas kliedēt ar izdomātu stāstu par aizbraukšanu uz Mēnesi un daudzu dāvanu saņemšanu. Tā ir kā cerība un lūgšana par labāku nākotni – lai visas līdzšinējās problēmas atrisinātos, un tālāk varētu dzīvot laimīgi un saticīgi. Šādi stāsti diemžēl ir arī realitāte visā plašajā pasaulē. Ne visās ģimenēs ir pietiekami daudz finanšu līdzekļu vai gana labu un cilvēcīgu apstākļu normālai dzīvošanai. Dažreiz tam par iemeslu ir cilvēku nolaidība vai neapdomība, citiem varbūt vienkārši nav paveicies. Dziesma pierāda, ka neatkarīgi no šo notikumu iznākuma, mums vienmēr blakus var būt kāds tuvinieks, kurš mūs atbalstīs neskatoties ne uz ko. Tā ir cilvēciska vērtība, kuru nevar nopirkt par nekādu naudas daudzumu. Viena no lietām, kuru mēs vismazāk vēlamies pazaudēt, jo nekas cits nesagādās tādu prieku kā būšana kopā ar saviem radiniekiem. Pavisam loģiski šāda kopā būšana visvairāk ir vajadzīga tieši Ziemassvētku laikā. Ne jau bez iemesla tas tiek saukts par piedošanas un saticības laiku. Tas ir jāpavada mierīgi, klusi un bez uztraukuma. Tā ir Ziemassvētku būtība un tas, kādēļ tie ir vajadzīgi.

Ar leģendārā maestro Raimonda Paula melodijas palīdzību, Aspazijas dzejoļa vārdi ieguva savu otro dzīvību. Dziesma neticamā ātrumā kļuva populāra ļaužu vidū, jo tika atskaņota gan televīzijā, radio, koncertos, gan tika dziedāta dažādu sanākšanu laikā. Dziesma vēl joprojām ir viena no populārākajām Adventes laika un Ziemassvētku dziesmām. To pierāda nesen iznākušais R. Paula un Z. Muktupāvela kopīgi veidotais ‘’Ziemassvētku albums’’, kurā arī iekļauta dziesma ‘’Circenīša Ziemassvētki’’. Šāds nosaukums nesen arī ticis dots dziedāšanas zibakciju cikla ‘’Mūsu dziesma Latvijai’’ pēdējam pasākumam. Circenīša Ziemassvētki, pēc aptauju rezultātiem, tika atzīta kā populārākā bērnības dziesma. To 2014. gada 28. novembrī pie Rīgas dzemdību nama izpildīja vairāki simti akcijas dalībnieku. Tas pierāda, ka dziesma ir plaši zināma arī mūsdienās un tās vārdi ir tieši tikpat nozīmīgi, kā pirms vairākiem desmitiem gadu.

1 Comment to “Circenīša Ziemassvētki”

Pievienot komentāru

Reklāma

Aptauja

Vai esat sākuši domāt par ziemassvētku dāvanām?

Loading ... Loading ...